Home > Australia > 2019 World Cup Nines squads

2019 World Cup Nines squads

Nines rugby league is returning to the international calendar with 12 national teams to contest the men’s tournament and four to compete in the women’s event.

Traditional league nations Australia, New Zealand and England are joined by emerging Pacific nations Tonga, Fiji, Samoa and the Cook Islands in the men’s tournament.

Papua New Guinea will join Australia, New Zealand and England in the field for the women’s competition.

All squads have been officially lodged for the tournament except for the Tongan men’s team which is expected to announce its line-up on Friday.

Secure your tickets to the Downer World Cup Nines

MEN’S SQUAD:
Australian Kangaroos

Josh Addo-Carr (Melbourne Storm)
Jai Arrow (Gold Coast Titans)
AJ Brimson (Gold Coast Titans)
Nathan Brown (Parramatta Eels)
Kyle Feldt (North Queensland Cowboys)
David Fifita (Brisbane Broncos)
Tyson Frizell (St George Illawarra Dragons)
Reuben Garrick (Manly Warringah Sea Eagles)
Wade Graham (Cronulla-Sutherland Sharks)
Clint Gutherson (Parramatta Eels)
Ben Hunt (St George Illawarra Dragons)
Mitchell Moses (Parramatta Eels)
Ryan Papenhuyzen (Melbourne Storm)
Kalyn Ponga (Newcastle Knights)
Curtis Scott (Melbourne Storm)
Cody Walker (South Sydney Rabbitohs)

Cook Islands
Tevin Arona (Canterbury Bulls)
Anthony Gelling (Widnes Vikings)
Alex Glenn (Brisbane Broncos)
Kayal Iro (NZ Warriors)
Steven Marsters (St George Illawarra Dragons)
Sam Mataora (Belconnen United Sharks)
Tepai Moeroa (Parramatta Eels)
Moses Noovao-Mcgreal (Norths Devils)
Junior Pua (NZ Warriors)
John Puna (Easts Tigers)
Reuben Rennie (Mounties)
Vincent Rennie (Mounties)
Brad Takairangi (Parramatta Eels)
Brodie Tamarua (NZ Warriors)
Aaron Teroi (Central Queensland Capras)
Paul Ulberg (Norths Devils)

England
James Graham (St George Illawarra)
Liam Watts (Castleford)
Reece Lyne (Wakefield)
Sam Tomkins (Catalans)
Jake Connor (Hull FC)
George Williams (Wigan)
Daryl Clark (Warrington)
Jermaine McGillvary (Huddersfield)
Jake Trueman (Castleford)
Tom Burgess (South Sydney)
Ryan Hall (Sydney Roosters)
Ash Handley (Leeds)
Blake Austin (Warrington)
Ryan Sutton (Canberra)
Elliott Whitehead (Canberra)
Gareth Widdop (St George Illawarra)

Fiji Bati
Kevin Naiqama (c) (St Helens)
Suliasi Vunivalu (Melbourne Storm)
Waqa Blake (Parramatta Eels)
Brayden Villiame (Catalans Dragons)
Maika Sivo (Parramatta Eels)
Mikaele Ravalawa (St George Illawarra Dragons)
Penioni Tagituimua (Nadera Panthers)
Luuke Nadrotalo (Nadera Panthers)
Apisai Koroisau (Manly Sea Eagles)
Silistino Ravutaumada (NZ Warriors
Viliame Kikau (Penrith Panthers)
Taane Milne (NZ Warriors)
Isaac Lumelume (Melbourne Storm)
Penaia Leveleve (Nabua Broncos)
Maika Tudravu (Army Bears)
Joseva Lawalawa (Ravoravo Rabbitohs)

France Les Chanticleers
Lucas Albert (Catalan Dragons)
Jason Baitieri (Catalan Dragons)
Jordan Dezria (Toulouse)
Bastien Canet (Carcassonne)
Alrix Da Costa (Catalan Dragons)
Charles Bouzinac (Lezignan)
Lambert Belmas (Catalan Dragons)
Arthur Romano (Catalan Dragons)
Thomas Lasvesnes (Villeneuve)
Paul Macron (Toulouse)
Gavin Marguerite (Toulouse)
Hakim Miloudi (Toronto Wolfpack)
Louis Jouffret (Featherstone Rovers)
Lilian Albert (Lezignan)
Arthur Mourgues (St Esteve XIII Catalans)
Justin Sangare (Toulouse)
Mathieu Jusseaume (Toulouse)

Lebanon Cedars
Kayne Kalache (Canterbury Bulldogs)
James Roumanos (Canterbury Bulldogs)
Elie El-Zakhem (Canbterbury Bulldogs)
Reece Robinson (Queanbeyan Kangaroos)
Travis Robinson (Newtown Jets)
Jacob Kiraz (North Queensland Cowboys)
Jalal Bazzaz (St George Illawarra Dragons)
Anthony Layoun (Mounties)
Bilal Maarbani (Wests Tigers)
Jayden El-Jalkh (Wests Magpies)
Adam Rizk (Ryde-Eastwood Hawks)
Josh Rizk (Balmain Tigers)
John Paul Nohra (Parramatta Eels)
Johnny-Lee Gabriel (Balmain Tigers)
Charbel Tasipale (Parramatta Eels)
Ahmad Harajly (New England)

New Zealand Kiwis
Leeson Ah Mau (NZ Warriors)
Dylan Brown (Parramatta Eels)
Zane Tetevano (Sydney Roosters)
Corey Harawira-Naera (Canterbury-Bankstown Bulldogs)
Braden Hamlin-Uele (Cronulla-Sutherland Sharks)
Jamayne Isaako (Brisbane Broncos)
Shaun Johnson (Cronulla Sutherland Sharks)
Jeremy Marshall-King (Canterbury-Bankstown Bulldogs)
Ken Maumalo (NZ Warriors)
Briton Nikora (Cronulla Sutherland Sharks)
Kodi Nikorima (NZ Warriors)
Kevin Proctor (Gold Coast Titans)
Charnze Nicoll-Klokstad (Canberra Raiders)
Bailey Simonsson (Canberra Raiders)
Reimis Smith (Canterbury-Bankstown Bulldogs)
Joseph Tapine (Canberra Raiders)

Papua New Guinea Kumuls
Terry Wapi (PNG Hunters)
Edene Gebbie (Wynnum Manly)
Stargroth Amean (Barrow Raiders)
Bernard Lewis (Sydney Roosters)
Daniel Russell (Nth Qld Cowboys)
Garry Lo (PNG Hunters)
Jedidiah Simbiken (Redcliffe Dolphins)
Edwin Ipape (Wynnum Manly)
Kyle Laybutt (Townsville Blackhawks)
Watson Boas (Barrow Raiders)
Nixon Putt (North Devils)
Rhyse Martin (Leeds Rhinos)
Justin Olam (Melbourne Storm)
Stanford Talita (Hela Wigmen)
Moses Meninga (PNG Hunters)
Wartovo Puara jnr (Barrow Raiders)

Toa Samoa
Bunty Afoa (NZ Warriors)
Dean Blore (Penrith Panthers)
Michael Chee Kam (Wests Tigers)
Tino Fa’asuamaleaui (Melbourne Storm)
Tim Lafai (St George Illawarra Dragons)
Joey Leilua (Canberra Raiders)
Luciano Leilua (St George Illawarra Dragons)
Moses Leota (Penrith Panthers)
Danny Levi (Newcastle Knights)
Jarome Luai (Penrith Panthers)
Lalotoa Mata’afa (Canterbury-Bankstown Bulldogs)
David Nofoaluma (Wests Tigers)
Ligi Sao (NZ Warriors)
Marion Seve (Melbourne Storm)
Jorge Taufua (Manly Warringah Sea Eagles)
Brian To’o (Penrith Panthers)

Tonga
John Asiata (North Queensland Cowboys)
William Fakatoumafi (NZ Warriors)
Andrew Fifita (Cronulla Sharks)
Tevita Funa (Manly Sea Eagles)
Delouise Hoeter (Wynnum-Manly Seagulls)
Peter Hola (North Queensland Cowboys)
Jamil Hopoate (Brisbane Broncos)
Robert Jennings (Wests Tigers)
Sione Katoa (Cronulla Sharks)
Sione Katoa (Penrith Panthers)
Tuipulotu Katoa (Canterbury Bulldogs)
Fanitesi Niu (Brisbane Broncos)
Joe Ofahengaue (Brisbane Broncos)
Tevita Pangai jnr (Brisbane Broncos)
Jason Taumalolo (North Queensland Cowboys)
Malakai Watene-Zelezniak (Penrith Panthers)

USA Hawks
Conner Donehue (Brooklyn)
Eddy Pettybourne (Central Queensland)
Ronaldo Mulitalo (Cronulla)
Jay Florimo (The Entrance)
Mark Offerdahl (Goondiwindi)
Bureta Faraimo (Hull)
Charlie Jones (Jacksonville)
Khalial Harris (Jacksonville)
David Washington (Jacksonville)
Joe Eichner (Northern Pride)
Ryan Burroughs (Nova)
Corey Makelim (Sheffield)
Jerome Veve (Souths Logan)
Junior Vaivai (Toulouse)
Danny Howard (Wentworthville)
Kristian Freed (Wests Mitchelton)

Wales Dragons
Rhys Evans (Bradford Bulls)
Dalton Grant (Bradford Bulls)
Cobi Green (Bradford Bulls)
Will Evans (Burleigh Bears)
Connor Davies (Halifax)
Curtis Davies (Halifax)
Dan Fleming (Halifax)
Elliot Kear (London Broncos)
Rhys Williams (London Broncos)
Lloyd White (Mackay Cutters)
Regan Grace (St Helens)
Gavin Bennion (Swinton Lions)
Mike Butt (Swinton Lions)
Rhodri Lloyd (Swinton Lions)
Ben Evans (Toulouse Olympique)
James Olds (West Brisbane Panthers)

WOMEN’S TEAMS
Australia Jillaroos

Kezie Apps (St George Illawarra Dragons)
Shaylee Bent (St George Illawarra Dragons)
Ali Brigginshaw (Brisbane Broncos)
Millie Boyle (Brisbane Broncos)
Brittany Breayley (St George Ilawarra Dragons)
Keeley Davis (St George Illawarra Dragons)
Kirra Dibb (Sydney Roosters)
Tallisha Harden (Sydney Roosters)
Isabelle Kelly (Sydney Roosters)
Corban McGregor (Sydney Roosters)
Tiana Penitani (St George Illawarra Dragons)
Julia Robinson (Brisbane Broncos)
Jess Sergis (St George Illawarra Dragons)
Hannah Southwell (Sydney Roosters)
Shakiah Tungai (St George Illawarra Dragons)
Tamika Upton (Brisbane Broncos)
Botille Vette-Welsh (St George Illawarra Dragons)

England Lionesses
Dannielle Anderson (Leeds Rhinos)
Caitlin Beevers (Leeds Rhinos)
Leah Burke (St Helens)
Chantelle Crowl (St Helens)
Jodie Cunningham (St Helens)
Faye Gaskin (St Helens)
Kelsey Gentles (Castleford Tigers)
Amy Hardcastle (Bradford Bulls)
Shona Hoyle (St Helens)
Shannon Lacey (Leeds Rhinos)
Rhiannion Marshall (Castleford Tigers)
Sinead Peach (Castleford Tigers)
Georgia Roche (Castleford Tigers)
Emily Rudge (St Helens)
Tara-Jane Stanley (Castleford Tigers)
Naomi Williams (St Helens)

New Zealand Kiwi Ferns
Madison Bartlett (Warriors)
Teuila Fotu-Moala (Dragons)
Georgia Hale (Warriors)
Lavinia Gould (Broncos)
Honey Hireme (Warriors)
Onjeurlina Leiataua (Warriors)
Nita Manyard (Roosters)
Raecene McGregor (Broncos)
Jules Newman (Warriors)
Apii Nicholls (Warriors)
Charntay Poko (Warriors)
Krystal Rota (Warriors)
Aieshaleigh Smalley (Warriors)
Kiana Takairangi (Roosters)
Crystal Tamarua (Warriors)
Atawhai Tupaea (Warriors)

Papua New Guinea Orchids
Gloria Paulyn Kaupa (Highlands)
Jacobeth Wake (Royas Ramu League)
Joyce Waula (Blackswan Royals)
Sera Koroi (Goodna Eagles)
Ua Ravu (Leeton Greens)
Shirley Joe Windanga (Eriku Panthers)
Angelena Tambam Watego (Capalaba Warriors)
Elsie Albert (UNRE Cowgirls)
Janet Johns (Hanuabada Hawks)
Heather Ario (Gabutu Dragons)
Carol Francis (Gabutu Dragons)
Catherine Anjo (Hohola Flies)
Veronica Waula (Royals Rugby League)
Roswita Kapo (Paga Panthers)
Josephine Wong (Nightcliff Dragons)
Lekiellia Brown (Wentworthville Magpies)

Secure your tickets to the Downer World Cup Nines

You may also like
NRL Nines to return in 2020 with Perth announced host
Kiwi Ferns win inaugural Downer World Cup Nines Women’s title
Australia wins Men’s title at Downer World Cup Nines
Global streaming platform for Nines launched with World Cup from Sydney